вівторок, 7 червня 2016 р.

Інтегроване заняття для дітей старшого дошкільного віку: «Український віночок»

Тема: «Український віночок»
(інтегроване заняття для дітей старшого дошкільного віку)


Мета: закріпити елементи українського народного танцю, вміння рухатись ритмічно, співвідносити рухи з характером музики; дати знання про роль українського віночка в убранні дитини, значення квітів (барвінок, незабудка, безсмертник, ромашка),ознайомити дітей з елементами української культури за допомогою різних видів музичної та художньої діяльності; розвивати  уміння передавати мімікою й жестами характер вибраних квітів; спонукати дітей висловлювати власну думку, своє ставлення до музичних творів; прищеплювати повагу до українських традицій.
Матеріал: український віночок, квіти, музичний центр, магнітна дошка, фонограми із записом українських мелодій.

Хід заняття
Музична зала оформлена в українському стилі.
Музичний керівник.
           Ой, заходьте, діти – квіти.
           Будемо гостей стрічати
           Та віночки сплітати!
           А віночки сплетемо –
           Хороводом підемо.
Лине українська народна музика. Діти  ідуть  за вихователем змійкою, «плетуть вінок». По закінченню музики сідають на стільці.
Музичний керівник. Сплели віночок без стрічок. Раніше його носили всі українські дівчата. Одягання віночка для дівчинки справді було справжнім святом у сім’ї. Починали носити віночок дівчатка з трьох років. Плела його мама, намочувала у росах квіти сім днів, а тоді клала до скрині. Вплітала туди чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки.
З трьох років дівчинці надягали «Вінок Спаса», давали свячене яблуко та приказували: «Здоровому тілу — здоровий дух!».
У чотири роки плели інший віночок: усі кінчики пелюсток були розсіченими, допліталися безсмертник, листочки яблуні.
З шести років вплітали мак, волошку. Для семирічної дівчинки плели віночок із семи квітів і вперше вплітали квіти яблуні. У центрі було ґроно калини — символ дівочої краси.
— А чи хочете ви дізнатися, які саме квіти обов’язково були у віночку української красуні? (Відповіді дітей.) Зробімо віночок! Наш віночок буде незвичайним. Кожен, хто вплітатиме свою квіточку до вінка, має про неї розповісти. А шукатимемо наші квіти ми, подорожуючи на килимі-літаку. Зверху так гарно все видно!
Музичний керівник пропонує їм сісти на килим.
Зеленая весночка , красний  цвіт,
Збираймося, дітоньки, у похід.
Збираймося гуляти в поле, в гай.
Нехай приголубить нас рідний край.
— Уявіть, що наш килим чарівний. Заплющить очі, ми піднімаємося в повітря. Ось ми пролітаємо над полями та луками, що оточують наше місто. Який простір, яка краса! А як же багато тут квітів, що не злічити! Спускаємося донизу, щоб краще розгледіти їх.
«Політ» відбувається під музику на килиму ….
Музичний керівник.  Яка ж перша квіточка проситься до нашого віночка?
1-ша дитина
На стрункій високій ніжці
Біля річки на лужку,
У косинці-білосніжці
Стрів я квіточку ясну.
Музичний керівник.  Здогадалися? Правильно, це ромашка. Вона — наймолодша із квітів, що почали вплітати до українського віночка. Ромашка символізує здоров’я, ніжність, красу. (Вплітає ромашку у вінок.)
— Ходімо далі. А що це за квіточка?
2-га дитина
Певно, знає з вас усяк,
Хто буває в полі,
Що червоний пишний мак
Там росте на волі.
Музичний керівник. Мак — символ краси, ошатності. Макова голівка символізує розум, мудрість. Легкий відвар із них має снодійну властивість. Яку квіточку можна побічити у полі поряд з маком? Правильно, волошку!
3-тя дитина
Визирають із пшениці
Синьоокі диво-птиці,
Сяють злотом колоски,
Синім цвітом волошки.
Музичний керівник.  Синя квітка волошки символізує красу та мрії про щастя і любов. А з відвару волошки готують примочки для хворих очей.
Вплітають волошку та мак.
Музичний керівник. А ось іще квіточка визирає. Та яка гарна і незвичайна!
4-та дитина.
Це — безсмертники золоті,
Квіти в них сухенькі,
І не в’януть без води,
Завжди, як свіженькі.
Музичний керівник.  Безсмертник — символ життя, він дарує здоров’я нашому роду людському. Віночок із без смертників тамує головний біль. Усі ці квіти — польові, адже їх дім — чисте поле. Полетіли далі! (Повертаються на килим.) Піднімаємося! Ой, яка ж гарна наша Україна! Тут і поля золоті, і річки сині. А он і лісок зелений. Що це там так гарно бринить? Та це ж дзвоники! Візьмемо до віночка і їх!
5-та дитина
Дивні квіти розцвіли в діброві,
Люди їх назвали дзвоники чудові.
Вітер колихає голівоньки сині,
А вони співають пісеньку дитині.
Музичний керівник.  Дзвоники — це лісові квіти. Їх дім — зелений ліс. Повертаємося додому. А дорогою залетимо до бабусі у село. Там коло кожної хати ростуть квіти. Вони прикрашають садибу, тому називаються присадибними або садовими. Спускаємося. Ой, які гарні квіти стеляться по землі!
6-та дитина
Барвіночку синьоокий,
Простелися на всі боки...
До травиці, до росиці,
До глибокої криниці.
Музичний керівник.  Так, барвінок ми теж вплетемо до нашого віночка. Адже він так тягнеться до людської хати. Україну називають «барвінковим краєм». А відвар барвінку п’ють від застуди.
Гляньте, яка поважна та пишна квітка. Що це? Це — півонія. Коли людина має корінь цієї квітки, то їй не страшна й хвороба.  Півонія — символ довголіття.
7-ма дитина
Пашить півонія розкішна,
Пелюстки ніжні розпуска.
У неї одяг дуже пишний,
Дарує плаття їй весна.
Музичний керівник. А що це за квіточка так сором’язливо виглядає з-під листочків?  А це ж фіалочка! Її вплітали у віночок сором’язливі дівчатка. Вона така скромна!
8-ма дитина
Земля заплакала вві сні:
Їй снились фіалкові сни.
 І роси-сльози сині-сині
Фіалками в траві зросли.
Музичний керівник. Давайте сплетемо наш віночок. І кожна квіточка в ньому — символ і оберіг. 
А щоб краще пригадати, які ж квіти нам потрібні, уявімо, що кожен із вас — квітка.
Проводиться дидактична гра «Збери віночок»
Музичний керівник. Подивіться, віночок наш розсипався. Допоможіть мені зібрати віночок. (На магнитній дошці діти збирають віночок.)
 От і зібрали ми віночок. Діти, а якої форми віночок? Молодці, діти. Дівчатка, а ви любите носити віночки? А коли ж ви їх одягаєте? Так, ви віночки одягаєте на свято, коли співаєте, танцюєте.
Музичний керівник бере віночок.
Музичний керівник.
Як на свято ішли,
Ми віночок знайшли.
А тепер ось який той віночок
На ясній голівці лежить,
Буде радість в нім жить.
Проводиться музично дидактична гра «Плетемо вінок».
Діти йдуть хороводом в один бік. Дівчинка Оленка в колі – в інший.
Діти співають.
Ми вінок для Оленки плетемо.
Зараз гарний їй віночок сплетемо.
Кого ти хочеш Оленко?
Оленка.
Іди до мене, Максимку, гарнесенький.
Іди до мене, барвінку малесенький.
Починає грати музика. Оленка з Максимом танцюють в колі. Так продовжується гра доки Оленка не «сплете» собі вінок із всіх квітів. В кінці гри всі діти разом танцюють український танок під народну мелодію.
Вільний таночок під музичний супровід.

Музичний керівник.  Подивіться, який гарний наш віночок, барвистий та запашний — символ нашої квітучої України! Але до нього слід додати ще й стрічки. Про них я розповім вам на наступному занятті.

Досягнення